Powrót do listy artykuƂów

Zanim dokonamy jakichkolwiek zmian w naszej rzeczywistoƛci fizycznej, zewnętrznej, zmiana potrzebuje się dokonać w naszym umyƛle, a do tego nie potrzeba ĆŒadnej "ciÄ™ĆŒkiej pracy", przynajmniej w dotychczasowym rozumieniu.

W wielu rodzinach panuje i powtarzane jest przekonanie, ĆŒe jedynie dzięki ciÄ™ĆŒkiej pracy moĆŒna osiągnąć sukces. Z drugiej strony - patrząc na wielu ciÄ™ĆŒko pracujących, sfrustrowanych ludzi, ktĂłrzy ledwie wiÄ…ĆŒÄ… koniec z koƄcem, a wypracowywana przez lata emerytura nie zapewni im godnego ĆŒycia na staroƛć, rodzi się podejrzenie, ĆŒe coƛ tu nie pasuje.

 

 

 

Co to jest "sukces", który chcemy osiągnąć?

Często uĆŒywamy tego okreƛlenia, ale co tak naprawdę mamy wĂłwczas na myƛli? 

 

ZauwaĆŒyƂam, iĆŒ statystycznie pod tym hasƂem rozumiemy powszechne uznanie czy sƂawę albo osiągnięcie znaczącego puƂapu finansowego (lub obie te wartoƛci jednoczeƛnie). 

 

OdkryƂam rĂłwnieĆŒ, iĆŒ:

  • jest wielu ludzi, ktĂłrzy - nie osiągając tego w ĆŒyciu, jest sfrustrowanych i poddaje w wątpliwoƛć wƂasną wartoƛć z tego powodu,

 

  • wielu ludzi, ktĂłrzy taki "sukces" osiągnęli, nie jest z tego powodu trwale zadowolonych,

 

  • jest wiele osĂłb, ktĂłre ten rodzaj "sukcesu" osiągnęƂy  - byƂy sƂawne, bogate i byƂy ze swojego ĆŒycia zadowolone. Patrząc na dwa przykƂady powyĆŒej, powstaje pytanie czy byƂy zadowolone dzięki takiemu sukcesowi czy niezaleĆŒnie od niego? W historiach wielu z nich czytam, ĆŒe czasem pomimo tego, iĆŒ utraciƂy swoje majątki i ƛwiat o nich zapomniaƂ, nadal pozostaƂy zadowolone.

 

Czego zatem tak naprawdę poszukujemy, co prĂłbujemy okreƛlić ogĂłlnym mianem "sukcesu", i nie szczędzimy wysiƂkĂłw, ĆŒeby go osiągnąć?

 

Sukces utoĆŒsamiamy ze szczęƛciem

Wydaje się bardzo prawdopodobne, patrząc na ludzkie historie, iĆŒ sukces nieƛwiadomie utoĆŒsamiamy ze szczęƛciem osobistym i dlatego tak usilnie go pragniemy. PoniewaĆŒ zaƛ wierzymy, ĆŒe sƂawa i pieniądze do niego wƂaƛnie prowadzą, stąd takie cele sobie obieramy, ĆŒeby szczęƛcie osiągnąć. Praktyka pokazuje jednak, iĆŒ tzw. sukces, w zaleĆŒnoƛci od przyjętego kryterium, moĆŒe oznaczać dla kaĆŒdego coƛ innego i paradoksalnie niektĂłrzy mogą go osiągnąć w biedzie i caƂkowitej anonimowoƛci. Być moĆŒe zatem nie chodzi nam ani o sƂawę ani o pieniądze, ale o ten rodzaj samopoczucia, ktĂłry - jak wierzymy - pojawia się, kiedy jesteƛmy na szczycie sƂawy i bogactwa? Co to za rodzaj samopoczucia? Czy, ĆŒeby  je osiągnąć, musimy rzeczywiƛcie ciÄ™ĆŒko pracować? I co to tak wƂaƛciwie oznacza - ciÄ™ĆŒko pracować?

 

Co to jest "ciÄ™ĆŒka praca"?

Przez wiele lat przyglądaƂam się okreƛleniu "ciÄ™ĆŒka praca", funkcjonującemu spoƂecznie i zaobserwowaƂam, iĆŒ wyraĆŒenie to kojarzy się z takim wysiƂkiem, ktĂłry generuje widoczne goƂym okiem zmęczenie - pot, pozbawienie siƂ, wyraz twarzy mĂłwiący o wyczerpaniu fizycznym i psychicznym - tzw. krwawica wedƂug dawniejszych okreƛleƄ. Nie odnosi się do efektĂłw, a jedynie do wkƂadu wysiƂku w ten proces. Ktoƛ, kto po swojej pracy jest wyraĆșnie zmęczony i "udręczony", jest to ktoƛ, kogo moĆŒna uznać ewidentnie za "spracowanego".

 

W przeciwieƄstwie do tego modelu, osoba, ktĂłra nie zdradza oznak wyczerpania, udręczenia i - przeciwnie - jest peƂna wigoru i zadowolenia po swojej pracy, nie bywa zazwyczaj traktowana jako ciÄ™ĆŒko pracująca, nawet gdyby efekty jej pracy byƂy imponujące. Często nawet występuje sugestia, ĆŒe jej praca nie jest doƛć ciÄ™ĆŒka. CiÄ™ĆŒka, czyli, jak naleĆŒy się domyƛlać w tym przypadku - wartoƛciowa.

 

Wartoƛć - statystycznie spoƂecznie - ma coƛ, co przychodzi z wielkim trudem i znojem oraz z widocznymi oznakami tego trudu - cierpieniem wypisanym na twarzy i w caƂej postawie. 

 

Praca, ktĂłra jest przyjemna i lekka oraz ƛwietnie się w niej bawimy, nawet jeƛli przynosi widoczne i znaczące efekty, nie jest uznawana za wartoƛciową. Istnieje podejrzenie, ĆŒe to coƛ, za czym kryje się jakaƛ nieuczciwoƛć.

 

To naprowadziƂo mnie na ƛlad kolejnej obserwacji.

 

Dlaczego niektĂłrzy mĂłwią gƂoƛno o tym jak "ciÄ™ĆŒko pracowali", a inni nie?

ZaobserwowaƂam, iĆŒ wiele jest osĂłb, ktĂłre podkreƛlają publicznie jak ciÄ™ĆŒko pracują. ZauwaĆŒyƂam, ĆŒe z jakiegoƛ powodu potrzebują o tym gƂoƛno informować. DoszƂo do mnie, iĆŒ prawdopodobnie jest im potrzebne od innych zauwaĆŒenie iloƛci trudu, jaki wƂoĆŒyƂy w swoją pracę, bo to im pomaga zrekompensować niedostatek satysfakcji z niej pƂynącej, ktĂłra mimo trudu nie przynosi spodziewanych efektĂłw. Wartoƛć swojej pracy oceniają wedƂug uznania otrzymywanego od innych. 


ZauwaĆŒyƂam rĂłwnieĆŒ, iĆŒ są osoby, ktĂłre nigdy nie mĂłwią o trudzie, jaki wƂoĆŒyƂy w swoją pracę, niezaleĆŒnie od rzeczywistego ich wysiƂku i cechuje je pogoda ducha i lekkoƛć, z jaką pracują, oraz satysfakcja, jaką czerpią z wynikĂłw swojej pracy. Widzą jej wartoƛć bez potrzeby domagania się lub oczekiwania oceny innych osĂłb, gdyĆŒ doƛwiadczają skutkĂłw swojej pracy na sobie samych i/lub na swoim otoczeniu i te sƂuĆŒÄ… im jako ocena.

 

Wewnętrzna i zewnętrzna motywacja

ZastanowiƂo mnie, czym rĂłĆŒnią się te dwie postawy i z grubsza naprowadziƂo mnie to na pewien wniosek. Pierwsza z nich, to postawa kogoƛ, kto sens tego, co robi postrzega poprzez zewnętrzne uznanie dla swojego wysiƂku u innych, gdyĆŒ najwyraĆșniej nie widzi go w swojej pracy jako takiej.  Druga - sens swojej pracy czerpie z wewnętrznej motywacji, ktĂłra samodzielnie ocenia skutki swojego dziaƂania w ĆŒyciu swoim oraz innych ludzi, bez potrzeby potwierdzania tego za pomocą zewnętrznych opinii.

 

Co nadaje naszej pracy sens?

Wydaje się, patrząc z pewnej perspektywy, iĆŒ wysiƂek zmierzający do uzyskania zewnętrznych walorĂłw, prowadzi do zaleĆŒnoƛci od ƛwiata zewnętrznego i w jakimƛ stopniu skazany jest na wolę tych, ktĂłrzy te walory oferują bądĆș nie, czy będą to pieniądze, sƂawa, sƂowa uznania, akceptacja, pochwaƂa, przychylnoƛć czy cokolwiek pochodzącego od innych. Jeƛli zresztą czujemy w gƂębi, ĆŒe nasza praca nie przynosi nam prawdziwej satysfakcji, bo czegoƛ waĆŒnego w niej brak, ĆŒadne, nawet najpiękniejsze sƂowa uznania nie wypeƂnią w nas tej pustki. 

 

Obserwując liczne ludzkie postawy zauwaĆŒyƂam, iĆŒ więcej satysfakcji czerpią ze swojej pracy czy ogĂłlnie ĆŒycia osoby, ktĂłre widzą w nich sens. Sens postrzegają w staniu się lepszą wersją siebie i wniesieniu sobą wkƂadu w ĆŒycie innych. Poczucie sensu wyzwala w nich siƂy w momentach sƂaboƛci i wytrwaƂoƛć do wstawania po niezliczonej iloƛci upadkĂłw na drodze do wewnętrznych osiągnięć.

 

ZnaleĆșć szczęƛcie moĆŒemy juĆŒ dziƛ, teraz, siedząc wygodnie na kanapie

Naszej gƂębokiej i trwaƂej satysfakcji nie zapewni nam ĆŒadna pogoƄ za zewnętrznymi wartoƛciami, ktĂłre - moĆŒe chwilowo - dostarczą nam adrenaliny i endorfin, ale na dƂuĆŒszą metę nie utrzymają tego poziomu energii i sampoczucia, ktĂłre wynika z braku potrzeby pogoni za czymkolwiek, gdyĆŒ wiemy, ĆŒe wszystko, czego potrzebujemy do tego stanu, znajduje się w naszym wnętrzu.

 

Jeƛli nie przepadamy za swoją obecną pracą, to stan ten moĆŒemy zmienić juĆŒ dziƛ, juĆŒ teraz. I juĆŒ dziƛ odczuć satysfakcję i wolnoƛć od zewnętrznej motywacji. I nie mam wcale na myƛli rzucania pracy.

 

Zanim dokonamy jakichkolwiek zmian w naszej rzeczywistoƛci fizycznej, zewnętrznej, zmiana potrzebuje się dokonać w naszym umyƛle, a do tego nie potrzeba ĆŒadnej "ciÄ™ĆŒkiej pracy", przynajmniej w dotychczasowym rozumieniu.

 

Musimy najpierw zrozumieć, ĆŒe sƂawa i pieniądze jako "ƛrodek" wiodący do sukcesu, to marny motywator, jeƛli nie towarzyszy mu motywator wewnętrzny o osiągnięciu lepszej wersji siebie, w wyniku ktĂłrego dopiero czasami sƂawa i pieniądze mogą się pojawić jako efekt uboczny. Jeƛli nawet jednak to nie nastąpi, nie będzie to miaƂo dla nas większego znaczenia, gdyĆŒ satysfakcja z osiągania swoich wewnętrznych celĂłw wytwarza w nas taki rodzaj samopoczucia, ktĂłry widzi moĆŒliwoƛci we wszystkim i przestaje widzieć ograniczenia w czymkolwiek. 

 

JuĆŒ dziƛ, odpowiadając sobie samym na pytania o kaĆŒdy aspekt tego, czego nie lubimy w naszej pracy czy w naszym ĆŒyciu, będąc do bĂłlu w tym szczerym z samym sobą, moĆŒemy odkryć, ĆŒe nie potrzebujemy szukać nowej pracy czy partnera, ale zauwaĆŒyć coƛ w sobie, co moĆŒe tej zmiany potrzebuje albo dać sobie samemu to, czego tak bardzo oczekujemy od innych.

 

Zmiana naszych uczuć powoduje zmianę rzeczywistoƛci

Co takiego w pracy, ktĂłrą mamy, moĆŒe wnieƛć radoƛć do naszego oraz innych ĆŒycia? Jak polubić tych, ktĂłrych w naszej pracy nie lubimy? Jak zrobić lepszy uĆŒytek z niewielkich pieniędzy, ktĂłre zarabiamy? Jak nauczyć się nowej rzeczy, dzięki ktĂłrej wniesiemy lepszą wartoƛć tam, gdzie pracujemy? Jak wywoƂać uƛmiech na czyjejƛ twarzy?

 

Sam tylko inny punkt widzenia, inna perspektywa, zmieniają nasze uczucia, a te - zmieniają naszą rzeczywistoƛć. Czasem kilka minut konstruktywnego myƛlenia wystarczy, by odmienić nasze ĆŒycie znacząco.

 

Najstarsze na ƛwiecie badania na temat szczęƛcia, pod kierownictwem psychiatry, Roberta Waldingera, ktĂłre na uniwersytecie Harvard przeprowadzano przez prawie 80 lat, wykazaƂy niezbicie, iĆŒ to co daje nam radoƛć jest najzdrowszą motywacją i piguƂką na dƂugowiecznoƛć i prostą drogą prowadzi do szczęƛcia. Radoƛci natomiast dostarcza nam jakoƛć naszych relacji ze sobą oraz innymi, a one wnoszą w nasze ĆŒycie poczucie wartoƛci, szczęƛcie i zdrowie. 

 

Co zaƛ do "ciÄ™ĆŒkiej pracy" wiodącej do sukcesu... JuĆŒ nawet Konfucjusz setki lat temu podobno powiedziaƂ: "Wybierz pracę, ktĂłrą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim ĆŒyciu".

 

Czy kaĆŒda ciÄ™ĆŒka praca prowadzi do sukcesu?

09 paĆșdziernika 2020
Praca wykonywana z radoƛcią nie wydaje się ciÄ™ĆŒka i jej wartoƛć mozna poznać po tym, co sobą wnosi w ĆŒycie ludzi.

Powrót na górę strony

Uzdrawianie siƂami natury

Agnieszka Pareto

W ciągu wielu lat  spędziƂam liczne godziny na staniu w kolejkach do rejestracji, tygodnie na czekaniu na wizytę u lekarza i znĂłw kolejne godziny na czekanie  juĆŒ pod samym gabinetem lekarskim. WydaƂam spore kwoty na leki, z towarzyszącą temu ƛwiadomoƛcią, iĆŒ muszę ich uĆŒywać do koƄca ĆŒycia, ĆŒeby moja choroba nie wrĂłciƂa
 W moim przypadku nie musi juĆŒ tak być.

Uzdrawianie siƂami natury

Agnieszka Pareto

Moja strona na FB

MOJE INSPIRACJE

KORZYƚCI uzdrawiania siƂami natury

MOJA METODA LECZENIA

Warunki konieczne do leczenia

Poprawa jakoƛci ĆŒycia w wyniku naturalnego leczenia polipĂłw na zatokach

KONTAKT

uzdrawianie.silami.natury@gmail.com

kontakt@uzdrawianie-silami-natury.pl

ENGLISH VERSION