Powrót do listy artykułów

Każdy ma prawo odkrywać czy zakrywać swoje ciało - w pewnych granicach - publicznie. Kobiety muzułmańskie mają "prawo" tylko zakrywać.

Od dłuższego czasu obserwuję muzułmańskie kobiety, mieszkające w moim sąsiedztwie, specerujące z dziećmi i mężami. W chłodne dni nie było to tak wyraźne, ale kiedy na dworze jest 30 stopni i większość populacji ubrana jest nadzwyczaj skąpo, zwracają moją uwagę tym szczególniej.

 

 

 

 

W palącym słońcu i w upale zawinięte są szczelnie w szaty od stóp do głów. Tylko one. Ich mężowie oraz dzieci ubrane są stosownie do pogody. 

 

Obserwowałam dziś czekające długo na autobus matkę z córką - matka ubrana szczelnie od głowy w chuście po stopy w pełnych butach, w upał i duchotę, a jej córka - w malutkim T-shirciku i krótkich spodenkach oraz sandałkach.

 

Mojej głowy nie chciały opuścić myśli o tym, co też taka dziewczynka może sobie myśleć, patrząc na matkę oraz inne kobiety z jej kultury wyznaniowej, w kontraście do ich mężów oraz dzieci. Co sobie myśli, jeśli jest na przykład informowana od najmłodszych lat, że ją czeka to samo zakrycie, kiedy będzie dorosła? A jej brata nie czeka to samo. Brat będzie mógł w upale chodzić w T-shircie i krótkich spodenkach oraz sandałach, a ona - tylko w pełnych butach, że o reszcie nie wspomnę. Czy ciekawi ją, dlaczego tak się dzieje w jej społeczności? Dlaczego dorosłą kobietę spowija się w szaty, a dorosłego mężczyznę nie? Ciekawe czy pyta o to. Ciekawe, CZY pyta, a jeśli pyta - jakie dostaje odpowiedzi. Ciekawe czy w ogóle jej przychodzi to na myśl. Może wcale o tym nie myśli? Może jest to tak bardzo dla niej oczywiste, skoro ma to od urodzenia, że nawet myślą o to nie zahaczy? 

 

Ciekawe czy coś czuje w związku z tym. W końcu każda ludzka istota ma wbudowane poczucie sprawiedliwości. Czy to sprawiedliwe, że dorosła kobieta nie może założyć, czego chce i mieć odkrytych włosów, a mężczyzna może? Zwłaszcza w upale. A może sprawiedliwość jest inna dla kobiet, a inna dla mężczyzn? A może kobiety mają inną biologię i w upale nie bywa im gorąco? Co też ona może czuć na ten temat?

 

Oglądałam szereg programów, w których kilku imamów wyjaśniało, że dziewczynki, a potem kobiety, są jak bezcenny skarb, który trzeba chronić i dlatego tak szczelnie się je owija i zakrywa. Nawet one same nie mogą w lustrze zawieszonym w publicznym miejscu tego skarbu zobaczyć i się nim nacieszyć, taki jest cenny. Hm, tego typu “zachwycający” argument może niewątpliwie przekonać. I dziewczynki i chłopców. Umysł kupuje te słodkości dość łatwo. Oprócz umysłu jednak jest jeszcze “zwykłe” poczucie sprawiedliwości i równie zwykłe poczucie rzeczywistości.

 

Ciekawe czy chłopcy się nad tym zastanawiają i pytają swoich rodziców o różnice, które widzą gołym okiem.

 

Dzieci już od urodzenia mają poczucie sprawiedliwości i nawet jeśli autorytarny sposób wychowania zmusi je do nieokazywania swoich uczuć, kiedy to prawo jest w ich otoczeniu łamane, nie zmieni to faktu, iż będą czuły tego skutki. Dzieci mocno czują jeśli dorośli nierówno je traktują. Widziałam kiedyś eksperyment, jaki przeprowadzono z dziećmi. Chłopcami i dziewczynkami. Dano im do wykonania pracę - sprzątanie domu - każdy miał podobne obowiązki. Po czym dano im wypłatę - dziewczynkom mniej niż chłopcom za to samo. Dzieci były zszokowane, zwłaszcza kiedy na ich pytanie dlaczego tak, osoba dorosła z tego eksperymentu odpowiedziała "bo tak jest na świecie". Nie sprawiały wrażenia przyjmujących rzeczywistość jako normalną i w porządku.

 

Czytałam o wielu protestach muzułmańskich kobiet przeciwko europejskiej dyskryminacji chusty, motywowanych tym, iż skoro inne kobiety mają prawo odkrywać, co chcą, kobiety muzułmańskie mają prawo zakrywać, co chcą. Czytałam nawet o kilku przypadkach ich “wygranych” i obronionym gdzieniegdzie "prawie". 

 

Dziwne. Wydawało mi się do tej pory, iż kobiety niemuzułmańskie mogą zarówno odkrywać jak i zakrywać, co chcą i to się nazywa wolność. U kobiet muzułmańskich zauważyłam jednak, że mają “wolność” do zakrywania wyłącznie. I sporo z nich dość zaciekle o nią walczy. 

 

Trochę mi to przypomina interwencję sąsiada, który staje w obronie bitej przez męża sąsiadki, której krzyki słyszy przez ścianę. Kiedy próbuje powstrzymać sąsiada i odciągnąć go od żony, sąsiadka nagle krzyczy: “To mój chłop! Odczep się, pan, od niego!” 

 

No cóż. Każdy ma prawo do chodzenia we własnych kajdankach. Zwłaszcza, kiedy się nie wie, że się je ma. Całe życie czasem możemy spędzić nie mając pojęcia, że żyliśmy w więzieniu naszego umysłu. Ale każdy moment jest równie dobry, żeby to zobaczyć i - zmienić.

 

O czym myśli muzułmańska dziewczynka?

25 czerwca 2020
Każdy ma prawo odkrywać czy zakrywać swoje ciało - w pewnych granicach - publicznie. Kobiety muzułmańskie mają "prawo" tylko zakrywać.

Powrót na górę strony

Uzdrawianie siłami natury

Agnieszka Matysiak

W ciągu wielu lat  spędziłam liczne godziny na staniu w kolejkach do rejestracji, tygodnie na czekaniu na wizytę u lekarza i znów kolejne godziny na czekanie  już pod samym gabinetem lekarskim. Wydałam spore kwoty na leki , z towarzyszącą temu świadomością, iż muszę ich używać do końca życia, żeby moja choroba nie wróciła… W moim przypadku nie musi już tak być.

Uzdrawianie siłami natury

Agnieszka Matysiak

MOJE INSPIRACJE

Symbolika polipów nosa i chorób zatok

KORZYŚCI uzdrawiania siłami natury

Jak wyglądało moje leczenie i co było najtrudniejsze

MOJA METODA LECZENIA

Warunki konieczne do leczenia

Poprawa jakości życia w wyniku naturalnego leczenia polipów na zatokach

KONTAKT

uzdrawianie.silami.natury@gmail.com

kontakt@uzdrawianie-silami-natury.pl

ENGLISH VERSION